Parkett on klassikaline ja ajatu põrandakate, mis lisab igale kodule soojust, iseloomu ja väärikust. Kui olete otsustanud oma koju parkettpõranda paigaldada, on oluline mõista protsessi erinevaid etappe ja teha õiged valikud, et tagada soovitud tulemus.
Loomulikult on parim variant kutsuda appi kogenud parketipaigaldaja, kes tagab ilusa ja kauakestva tulemuse, kuid kui soovite ise parketti paigaldama hakata, aitab see juhend teid hädast välja!
1. Materjalide ettevalmistamine
Põrandaparketi paigaldamine algab õige materjalide valikuga. Enne töö alustamist veenduge, et teil oleks käepärast kõik vajalikud tarvikud ja materjalid. Peamised vajaminevad materjalid on:
- Põrandaparketi plaadid. Määra kindlaks vajalik laminaatparketi kogus – mõõda ruumi pindala ja lisa sellele umbes 10% lõikevaru.
- Alusmaterjal (nt. niiskuse tõkestamiseks kasutatav aluskate).
- Vajadusel heliisolatsioon.
- Kiilud.
- Paigaldustarvikud (tööriistad nagu haamer, mõõdulint, pliiats jne.).
2. Ettevalmistustööd
Enne parketi paigaldamist on oluline teha hoolikad ettevalmistustööd, mis tagavad paigaldusprotsessi sujuva kulgemise ning lõpptulemuse kvaliteedi. Esimene samm on kontrollida põranda pinna seisukorda (tasasust ja niiskustaset). Vajadusel tasandage põrandapind ja veenduge enne parketi paigaldamist, et see oleks puhas ja kuiv. Kui põrandat katab vaip, tuleb see eemaldada. Tasub juba mainida, et enne paigaldamist on mõistlik hoida parketti suletud pakendites toatemperatuuril vähemalt 48h, et puidul oleks aega temperatuuriga kohaneda.
3. Alusmaterjali paigaldamine
Pärast ettevalmistustööde lõpetamist järgneb alusmaterjali paigaldamine. Kui laminaat paigaldatakse betooni, tsemendi või kiviplaatide peale, tuleb esimesena põrandale paigaldada niiskuskindel kaitsekile, mis kaitseb laminaati alt tuleva niiskuse eest. Kaitsekile tuleb hoolikalt asetada ja kinnitada vastavalt tootja juhistele, jälgides, et kogu põrand saab kaetud. Kui laminaadil pole heli isoleerivaid omadusi, paigaldatakse ka heliisolatsioon, mis aitab tasandada põrandapinda ning summutada heli.
4. Põrandaparketi paigaldamine
Järgmine samm ongi põrandaparketi paigaldamine vastavalt valitud paigaldusmeetodile. Paigaldussuund jääb tavaliselt paralleelselt ruumi pikima seina tugevaima valgusallika (nt akna) suunas. Alustage esimese rea paigaldamisega ja asetage plaadid tihedalt üksteise kõrvale ja jälgige tootjate poolt soovitatud vahekaugust. Kasutage paigaldamisel spetsiaalseid kiile või muid tööriistu, et hoida plaate kindlalt paigas ning tagada ühtlane vahekaugus kogu põranda pinna ulatuses. Vajadusel lõigake plaate (tavaliselt vajab saagimist viimane lauarida), et need sobiksid ruumi kujuga. Põrandaparketi paigaldamise ajal pöörake erilist tähelepanu ühtlasele välimusele ning veenduge, et kõik plaadid oleksid korralikult paigas ja kinnitatud.
5. Viimistlus
Kui parketi paigaldamine on lõpetatud, keskenduge parketi viimistlusele: veenduge, et kõik parketi liistud oleksid korralikult paigaldatud ja kinnitatud ning vajadusel täitke ebatasased kohad parketi täiteainega, et saavutada ühtlane ja sile pind. Lisage lõplikuks viimistluseks parketi servadesse liistud, et katta vuugid seinte ääres. Pärast liimi kuivamist lihvige põrand tasaseks ja kandke peale sobivat viimistlusvahendit (õli, vaha, lakk).
6. Hooldus- ja järeltööd
Puhastage põrandapind regulaarselt õigete puhastusvahenditega vastavalt tootja soovitustele. Vältige liigset niiskust ja kemikaalide kasutamist, mis võivad kahjustada parketi pinda. Kui parkettpõrand hakkab aja jooksul kuluma või kaotab oma läike, võib parketti jälle lakkida või õlitada.
Nõuanded ja lisainfo
Enne parketi paigaldamistöid tasub otsida lisainfot, mis aitaks teil protsessi sujuvamaks muuta ja vältida võimalikke vigu. Enne töö alustamist veenduge, et teil oleks piisavalt aega ja kannatlikkust, et teha tööd hoolikalt ja täpselt. Ärge kartke küsida nõu professionaalsetelt parketipaigaldajatelt või lugeda lisateavet põrandaparketi paigaldamise kohta usaldusväärsetest allikatest. Mõned nõuanded meie poolt:
- Kasutage kvaliteetseid materjale ja professionaalseid tööriistu.
- Jälgige tootja paigaldusjuhiseid täpselt.
- Tagage õige õhuniiskus ja temperatuur ruumis.
- Korrapärane hooldus ja puhastamine aitavad säilitada parkettpõranda ilu pikaks ajaks.
Kokkuvõte
Parkettpõranda paigaldamine nõuab hoolikat planeerimist, täpsust ja oskusi. Kui soovite, et hea tulemus oleks garanteeritud, siis kutsuge meid appi! Kogenud parketipaigaldajad teavad kõiki salanippe (nt valime sobivaima paigutamise suuna, sorteerime põrandamaterjali), et tulemus jääks kvaliteetne ja vastupidav.
Lisalugemist
- Parkettliidu koduleht: https://www.parkett.ee/
- Puitmaterjalide hooldusnõuanded: http://www.puittooted.ee/
- Parkettpõranda renoveerimine: https://parketilihvimine.ee/
Loodan, et see blogipostitus annab teile informatiivse ülevaate parkettpõranda paigaldamise kohta. Kui teil on küsimusi või soovite täpsemat teavet, siis jätke julgelt kommentaar!